Zdrowie psychiczne na równi ze zdrowiem fizycznym – jak o nie zadbać?

Redakcja IUVENIS - 27.11.2017
135

Zdrowie psychiczne na równi ze zdrowiem fizycznym – jak o nie zadbać?

Depresja dotyka ludzi w każdym wieku, jednak dla seniorów może ona oznaczać szybkie pogorszenie stanu zdrowia. I choć jest widoczna wśród wielu osób starszych, nie jest ona wcale powiązana z podeszłym wiekiem, jak mogłoby się wydawać.


Depresja jest chorobą, która jest silnie powiązana z sytuacją życiową. Stan psychiczny może się pogarszać wraz z pojawiającymi się trudnościami, jakie napotykamy. Dotyczy to także osób starszych, których życie po zakończeniu pracy zawodowej, a także wraz z posuwającym się wiekiem, po prostu się zmienia. Co więc wpływa na nasz stan psychiczny?

Samotność

Depresja wśród seniorów może wynikać z różnych aspektów życia. Jednym z nich jest samotność, powiązana ze śmiercią współmałżonka bądź odtrąceniem przez rodzinę, zajętą „swoimi sprawami”. Gdy senior zostaje sam, wpływa to na obniżenie jego nastroju, a co za tym idzie, może prowadzić do depresji. Jako istoty społeczne potrzebujemy kontaktu z innymi ludźmi, stąd też niezbędnym jest nawiązywanie i podtrzymywanie relacji. Zakończenie życia zawodowego, bycie samemu, a także rozluźnienie relacji rodzinnych z dziećmi i wnukami może więc prowadzić do depresji. Ta z kolei ma ogromny wpływ na stan naszego zdrowia.

Choroby

Kolejnym czynnikiem mogą być choroby, jakie zaczynają doskwierać z coraz większą mocą. Brak dotychczasowej sprawności fizycznej, ciągłe wizyty u lekarza, zwiększająca się liczba przyjmowanych leków – to wszystko wpływa na samopoczucie osoby chorej. Pod względem psychicznym najbardziej dotyka to osób, które dotychczas wykazywały dużą aktywność. Brak możliwości realizacji założonych celów często doprowadza do obniżenia nastroju. Nadmierna ilość czasu, którego nie można spożytkować tak, jak do tej pory, prowadzi do negatywnych myśli. Te z kolei, niekontrolowane, prowadzą do całkowitej bierności i braku reakcji na otoczenie, co jest jednym z objawów depresji.

Utrata sensu życia

Choć pojęcie kryzysu egzystencjalnego zazwyczaj kojarzone jest z wiekiem średnim, może dotykać także seniorów. Zmiany, jakie zachodzą w życiu, utrata bliskich i przyjaciół, zakończenie pracy zawodowej, czy chociażby brak pomysłu na przyszłość sprawia, że zadajemy sobie pytanie „po co to wszystko?”. Brak odpowiedzi prowadzić może do stanów depresyjnych, które ostatecznie kończą się depresją. Utrata sensu życia, szczególnie w wieku senioralnym, jest więc sporym zagrożeniem. Wiele osób jest przeświadczonych, że jesień życia jest okresem, w którym nic już nas nie czeka. Może to również być powiązane z lękiem przed śmiercią, która, wydawałoby się, czyha tuż za rogiem. Takie oczekiwanie na śmierć z jednoczesną obawą przed nią prowadzi do uczucia dyskomfortu, pojawiania się paniki, a także nerwowości, która może odbijać się na relacji z bliskimi.

Oznaki depresji

Niezależnie od powodu, dla którego depresja zapuka do drzwi, objawy zazwyczaj wyglądają podobnie. Ważne jest wczesne zwrócenie uwagi na pojawiający się problem, dlatego też warto znać podstawowe symptomy depresji, którymi są:

Przewlekłe uczucie smutku

Nieustanne zmęczenie, w żaden sposób nie powiązane z intensywną aktywnością

Zaniedbanie bądź całkowita utrata zainteresowania dotychczasową pasją

Utrata apetytu, a co za tym idzie, spadek wagi, bądź, wręcz przeciwnie, nadmierne objadanie się

Wycofanie z życia towarzyskiego

Coraz częstsze sięganie po używki, takie jak alkohol, leki, narkotyki

Bierność, apatia, odrętwienie, brak zainteresowania własnym otoczeniem

Zaburzenia snu, problemy z zasypianiem

Pogłębiająca się depresja prowadzi ostatecznie do myśli samobójczych, które mogą się zacząć od niewinnego „chcę przestać istnieć”, a skończyć na wizualizowaniu sobie samobójstwa, czy też planowaniu go. Ważne zatem jest monitorowanie własnych nastrojów, ale i reagowanie na zmiany zachowania osób w naszym otoczeniu. Jeśli bliski nam senior przejawia którykolwiek z powyższych symptomów, istnieje prawdopodobieństwo, że rozwija się w nim stan depresyjny.

Jak przeciwdziałać?

Im wcześniej reagujemy, tym większe szanse na szybki powrót do równowagi psychicznej. Zwracanie uwagi na stan zdrowia psychicznego może pomóc w zahamowaniu rozwoju depresji. Ważne jest wsparcie bliskich, można również skorzystać z pomocy psychologa. Ostatecznym rozwiązaniem jest stosowanie antydepresantów, które pomagają po około trzech tygodniach zażywania.

Jedno jest pewne – kondycja psychiczna i fizyczna są ze sobą ściśle powiązane, warto więc zadbać również o zdrowie psychiczne.

Comments

comments

135
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...