Złote, diamentowe, kamienne gody – kilkadziesiąt wspólnych lat, docenianych przez lokalną społeczność

Redakcja IUVENIS - 16.11.2017
295

Złote gody, diamentowe, kamienne – kilkadziesiąt wspólnych lat, docenianych przez lokalną społeczność

Pięćdziesiąt wspólnych lat to powód do świętowania, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy liczba rozwodów nieustannie wzrasta. Wiele gmin kultywuje tradycje, w której seniorzy obchodzący swoje złote czy diamentowe gody są wyróżniani specjalnymi podarunkami na uroczystym spotkaniu.


Tak też było przykładowo w Stężycy. Dziewięć par, obchodzących złote gody, oraz osiem, które świętowały gody diamentowe, otrzymało 15 listopada medale za długoletnie pożycie małżeńskie. Były gratulacje, poczęstunek i życzenia od władz gminy i pracowników Urzędu Stanu Cywilnego. Podobna praktyka funkcjonuje w wielu miejscach. W Dęblinie w tym roku świętowano kamienne gody, w gminie Wierzbinek oraz gminie Pakosławice obchodzono złote gody dwunastu par. W całym kraju na szczeblu lokalnym długoletnie małżeństwa są doceniane przez miejscową społeczność, a świętowanie odbywa się, oprócz w gronie rodzinnym, również na szczeblu gminnym.

Z jednej strony to zastanawia – czy kilkadziesiąt lat pożycia małżeńskiego jest tak wielkim wyzwaniem, że chcemy dodatkowo nagradzać pary, które spędziły ze sobą tyle czasu? Obiektywnie rzecz ujmując, mimo wszystko życie przez tyle lat z jednym człowiekiem wzbudza respekt. Z drugiej zaś strony w społeczeństwie monogamicznym, które propaguje życie rodzinne, długoletnie pożycie powinno być czymś naturalnym.

Jednak życie płynie według własnych zasad. Nie zmienia to faktu, że wśród młodszych pokoleń nastąpiła zmiana, skutkująca brakiem cierpliwości i chęci naprawiania rzeczy. Jesteśmy obecnie społeczeństwem konsumpcyjnym, w którym gdy sprzęt przestaje działać, po prostu kupujemy nowy. To samo niestety dotyczy związków i relacji międzyludzkich. Być może sekretem długoletniego pożycia małżeńskiego jest właśnie naprawianie relacji, gdy coś zaczyna się psuć. W końcu nasz partner czymś nas przyciągnął i zainteresował, skoro zdecydowaliśmy się z nim stworzyć związek, więc w trudnych sytuacjach warto skupić się na tym, co najważniejsze. Naprawianie relacji powinno polegać na szukaniu podobieństw i wspólnoty, a nie różnic. Być może to jest jeden z sekretów długoletniego pożycia małżeńskiego, jakim mogą się pochwalić pary z całego kraju, świętujące złote gody.

Comments

comments

295
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...