Zmiana przepisów dot. leków refundowanych – nie zawsze na korzyść pacjenta

Redakcja IUVENIS - 12.03.2018
83

Zmiana przepisów dot. leków refundowanych – nie zawsze na korzyść pacjenta

Ministerstwo Zdrowia wydało rozporządzenie zmieniające zasady wypisywania na receptach informacje o refundacji. Jeśli lekarz nie wskaże, jakiej wysokość ma być zniżka, farmaceuci będą zmuszeni do wypytywania klienta o intymne szczegóły.


Jak podaje Radio ZET, zmiana przepisów wynika z obietnicy odbiurokratyzowania lekarzy. Ministerstwo Zdrowia chce odciążyć lekarzy – dotychczas jeśli pacjent otrzymał receptę bez zaznaczonej refundacji, a chciał z niej skorzystać, musiał wrócić do lekarza po poprawnie wypełnioną receptę. Teraz farmaceuta może zdecydować, czy sprzedać lek refundowany z mniejszą czy też większą zniżką. Jednak aptekarze są przekonani, że nie jest to najlepsze rozwiązanie.

Przekonują chociażby do tego, że aby ustalić procent refundacji na lek dla chorego dziecka, będą musieli uzyskać od rodziców informację, czy jest to infekcja wirusowa czy bakteryjna. Jest to o tyle ważne, że lek na każdą z nich jest inaczej refundowany. Takie pozyskiwanie informacji będzie dotyczyło każdego farmaceutyku – na potencję, środków antykoncepcyjnych, maści sterydowych, czy nawet środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Pacjent, który dotychczas na temat swojej choroby czy potrzeby leczenia rozmawiał tylko z lekarzem w gabinecie lekarskim, teraz będzie musiał wszystko wyjaśniać farmaceucie w aptece.

Aptekarze są niezadowoleni z takiego obrotu sprawy i przerzucania na nich obowiązku dopasowywania refundacji do leku. Dla pacjentów sytuacja jest również niekomfortowa, bo będą musieli dzielić się intymnymi szczegółami swojego życia w nieraz ruchliwych aptekach. Czy lekarze są zadowoleni? Takie odciążenie jest niczym w porównaniu z całą machiną biurokratyczną, z jaką na co dzień specjaliści muszą się mierzyć. Na zmianie przepisów nikt nie korzysta, a stracić mogą pacjenci.

Comments

comments

83
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...