Zmienne postrzeganie wieku – jak się widzimy z upływem lat?

Redakcja IUVENIS - 28.02.2018
143

Zmienne postrzeganie wieku – jak się widzimy z upływem lat?

Wiek, pomimo konkretnej wartości, może być odbierany całkowicie subiektywne. Okazuje się, że jego postrzeganie zmienia się wraz z upływem lat. Psychologowie z Michigan State University to potwierdzili.


Wiek młodzieńczy, średni, senioralny – każdy z nich determinuje nasze postrzeganie. Badacze przeprowadzili internetową, anonimową ankietę, w której udział wzięło ponad pół miliona osób. Wypowiedziały się one na temat własnego postrzegania m.in. wieku średniego. I tak, dla blisko 30 tys. osób, zaczyna się on już po trzydziestce.

Jak podaje portal msutoday, nie są to jedyne różnice. Okazuje się, że im jesteśmy starsi, tym młodziej się czujemy. Zapewne wynika to z nadal negatywnego nacechowania wieku senioralnego, więc w myśleniu wolimy „unikać” starości, przekonując się, że „jeszcze nie jest tak późno”. Może to być jeden z powodów, dla których ludzie starsi czują się młodsi. Jak przyznaje William Chopik, psycholog społeczny z Michigan State University:

Tak naprawdę seniorzy wiodą wzbogacające życie i pewne badania sugerują, że są szczęśliwsi od młodych dorosłych.

To pokazuje, że sposób myślenia o sobie może mieć bardzo duży wpływ na samopoczucie i odczuwanie szczęścia. Ciekawe również jest to, że wymarzona długość życia także jest uzależniona od grupy wiekowej. Dzieci i młodzież zazwyczaj chcą dożyć ponad 90 lat, jednak w grupie wiekowej 30 i 40-latków ta wartość osiągnęła poziom niższy, bo 88 lat. Kolejną zmianę sposobu myślenia dostrzeżono u 50-latków, u których idealna długość życia zaczęła wzrastać, by u 80-latków osiągnąć ponownie pułap 93 lat.

Comments

comments

143
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...