Znajdź pomysł na siebie po pięćdziesiątce – czym możesz się zająć?

Redakcja IUVENIS - 15.11.2017
65

Znajdź pomysł na siebie po pięćdziesiątce – czym możesz się zająć?

Dzisiejsi 50- i 60-latkowie przynoszą zmianę pokoleniową. Dotychczasowy schemat zostaje przełamany, a seniorzy po przekroczeniu półwiecza nadal rozwijają kariery, związki, poszerzają swoje horyzonty. Są ciekawi otaczającego, zmieniającego się świata i chętnie uczą się wszelkich nowinek technologicznych.


Taka otwartość i zmiana nastawienia daje ogromne pole do popisu w zakresie nie tylko pracy zawodowej, ale również rozwijania własnych pasji. Choć pozostają blisko własnej rodziny, to nadal pamiętają o własnych potrzebach. Jak podaje serwis sukcespisanyszminka.pl, seniorzy chętnie uczą się też nowych form spędzania wolnego czasu.

Dzisiejsi seniorzy wykazują tendencję rozwojową – chcą się wciąż uczyć, poznawać rzeczywistość na nowo, chcą też działać społecznie i czuć się potrzebnymi dla innych. Dzięki temu pracownicy 50+ są coraz bardziej doceniani przez pracodawców, którzy zauważają rosnący potencjał tej grupy wiekowej. Takie cechy jak ciekawość, chęć rozwoju, umiejętność pracy w grupie, czy koleżeńska postawa to duża wartość dla każdej firmy. Zauważa to Kamila Czarnomska, która pełni funkcję doradcy klienta w Jobhouse. Przedsiębiorcy doceniają też ukształtowane kompetencje seniorów. Jaką więc pracę można znaleźć po pięćdziesiątce?

Głównodowodzący

Autorytet, kompetencje, umiejętności interpersonalne – seniorzy bardzo często właśnie te cechy oferują pracodawcom. Właśnie dlatego nie należy się zastanawiać – warto wysyłać CV na stanowiska kierownicze, zgodne z naszymi kompetencjami. Równie ważne jest obycie w świecie, jakie senior nabył w trakcie kilkudziesięciu lat swojego życia. Młodzi managerowie około 30-tki nie mogą poszczycić się tak życiowym doświadczeniem, co wpływa na podejmowane przez nich, często nietrafione decyzje. Pracodawcy pokładają więc nadzieję w pracownikach 50+, licząc także na ich samodzielność na obejmowanym stanowisku.

Dobry duch zespołu

Umiejętność pracy w skupieniu, a także spokój i mniejsza ekspresyjność doceniane są przede wszystkim w branży administracji, czy księgowości. Ich zaletą jest chociażby to, że pamiętają inny system pracy, oparty m.in. na tworzeniu więzi społecznych. Wprowadzają dobrą atmosferę poprzez wspólne świętowanie urodzin pracowników, pomaganie sobie wzajemnie, czy też pieczenie ciast na specjalne okazje. Taki dodatek do życia w firmie wpływa bardzo pozytywnie na morale załogi, a co za tym idzie, tworzy przyjazne pracownikowi miejsce pracy. Dzięki temu pracodawcy doceniają seniorów i coraz chętniej ich zatrudniają.

Jakościowa obsługa klienta

Mocną stroną seniorów jest również ich cierpliwość, a także zahartowanie przez własne doświadczenia życiowe. Dzięki temu wyśmienicie sprawdzają się na stanowiskach obsługi klienta i w obsłudze trudnego klienta. Intuicyjnie wiedzą, jak postępować w ekstremalnych sytuacjach, szukając najlepszych rozwiązań. Ważna jest również lojalność, jaką wykazują wobec pracodawcy. To sprawia, że dbają o dobry wizerunek firmy i angażują się w powierzone im zadania.

Autorytet na bazie wiarygodności

Życiowe doświadczenie, stojące za seniorami, pomaga im w kreowaniu autentycznego wizerunku lidera czy też coacha. Taka osoba, na bazie zdobytej wiedzy, świetnie sprawdza się we wspieraniu i pomaganiu człowiekowi. Mnogość perspektyw, a także cierpliwość sprawiają, że seniorzy w większości świetnie odnajdują się w rolach, mających na celu naprowadzanie na właściwe rozwiązania. A taką osobą z założenia ma być coach. Ważna w tym przypadku jest również empatia, pozwalająca spojrzeć na sprawę oczami danej osoby, ale i też z innej, zewnętrznej perspektywy. Seniorzy zatem mogą się świetnie sprawdzać też w rolach wychowawczych, takich jak pedagog czy chociażby wykładowca, dzielący się swoją wiedzą.

Jest z pewnością jeszcze wiele innych dziedzin, w których seniorzy, na bazie indywidualnych cech i umiejętności, doskonale się sprawdzą.

Comments

comments

65
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...