Zobacz Lepszą Przyszłość – bo warto pomagać na każdym szczeblu

Informacja prasowa - 23.02.2018
129

Zobacz Lepszą Przyszłość – bo warto pomagać na każdym szczeblu

Zobacz Lepszą Przyszłość to program, którego celem jest pomoc dzieciom i młodzieży z domów dziecka w całej Polsce. W ramach akcji, organizowanej przez Grupę Essilor w partnerstwie m.in. z Vision for Life oraz Fundacją Przyjaciółka, dla podopiecznych placówek opiekuńczo-wychowawczych przeprowadzane są przesiewowe badania wzroku. W wiosennej edycji ponad 2000 podopiecznych weźmie udział w programie. Dla tych, którzy będą potrzebowali korekcji wzroku, Grupa Essilor wykona i przekaże bezpłatnie okulary.


Tegoroczna edycja programu ponownie dociera do dzieci i młodzieży w wieku 5-26 lat, które wychowują się w domach dziecka. Wzrok, jako najważniejszy zmysł wspomagający rozwój, jest niezbędny do poznawania otaczającego świata. Problemy z widzeniem nie tylko wpływają na naukę, ale też na kontakty z rówieśnikami. Program Zobacz Lepszą Przyszłość ma więc na celu wspomaganie rozwoju podopiecznych placówek opiekuńczo-wychowawczych. Regularne badanie wzroku jest dla dziecka niezwykle ważne, gdyż jak zauważa Mirosław Nowak, Country VP Essilor na Polskę i kraje bałtyckie:

Przede wszystkim chodzi o wyrównanie szans. Dziecko, które gorzej widzi, nie zdaje sobie z tego sprawy.  A kiedy gorzej widzi, trudniej mu poznawać świat, uczyć się i utrzymywać lepsze wyniki.  I to ma dalsze konsekwencje, bo nie mając świadomości tego, że wynika to tylko i wyłącznie z problemu ze wzrokiem, który łatwo można skorygować, dziecko może mieć również inne problemy.  Może to prowadzić do poczucia bycia gorszym od rówieśników, zupełnie bez powodu.

Aby zapobiec sytuacji, w której opiekunowie nie wiedzą nawet, że podopieczni potrzebują korekcji wzroku, Grupa Essilor organizuje przesiewowe badania wzroku. Do wiosennej edycji programu zgłosiło się aż 185 placówek opiekuńczo-wychowawczych z 15 województw. Dzięki temu do czerwca 2018 r.  2141 dzieci i młodzieży będzie miało przebadany wzrok. Dla tych, u których zostanie wykryta wada wzroku, Grupa Essilor przekaże bezpłatnie okulary korekcyjne, które umożliwią podopiecznym prawidłowe widzenie.

Oficjalna Inauguracja Zobacz Lepszą Przyszłość

W akcję, oprócz pracowników Grupy Essilor i Fundacji Przyjaciółka, zaangażowała się także Lidia Kalita, projektantka mody, która stała się ambasadorką programu. To w jej atelier w Warszawie 23 marca odbędzie się oficjalna inauguracja projektu. Zaproszonych zostało kilkunastu podopiecznych programu, którzy wezmą udział w edukacyjnych warsztatach. Jednak wolontariusze, którzy przeprowadzą przesiewowe badania wzroku u dzieci i młodzieży, już na dniach ruszą w trasę, aby odwiedzić zgłoszone placówki opiekuńczo-wychowawcze.

W zeszłorocznej edycji programu Zobacz Lepszą Przyszłość aż stu wolontariuszy z Grupy Essilor przeprowadzało badania, docierając do nieraz odległych domów dziecka. Dzięki ich wsparciu przebadano wzrok prawie 4 tys. dzieci i młodzieży, zaś prawie 1 tys. podopiecznych otrzymało bezpłatnie okulary.

 

W edycji 2018 r. Grupa Essilor oraz Fundacja Przyjaciółka chcą poprawić ten wynik, systematycznie docierając do potrzebujących podopiecznych. Jest to przykład na to, że pomagać można na różnych szczeblach. Faktem jest, że cały program nie zostałby zorganizowany bez pomocy wolontariuszy, dlatego indywidualne zaangażowanie każdego z nas jest na wagę złota.

działanie

Comments

comments

129
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...