Zrozumieć starość – kampania uwrażliwiająca na potrzeby osób starszych

Redakcja IUVENIS - 26.02.2018
0

Zrozumieć starość – kampania uwrażliwiająca na potrzeby osób starszych

Starość jest etapem życia, który dotknie większość ludzi. Mniejsza sprawność fizyczna, gorsza pamięć, problemy z równowagą czy widzeniem to tylko niektóre z aspektów późnego wieku. Fundacja Zaczyn, pamiętająca o tym, że Polska jest najszybciej starzejącym się krajem w Europie, rozpoczęła kampanię informacyjną na temat wieku senioralnego.


Zrozumieć starość to projekt, którego głównym celem jest uwrażliwienie społeczeństwa na potrzeby osób starszych. Nie wszyscy zachowują pełną sprawność, a zależność od drugiego człowieka jest nieraz dla seniorów trudniejszą sytuacją, niż dla opiekuna osoby starszej. Ponadto zmierzenie się z mniejszą sprawnością i coraz większą samotnością stają się wyzwaniami, którym ciężko jest sprostać.

 

Spot telewizyjny, który rozpoczyna trwającą najprawdopodobniej do kwietnia kampanię, jest niezwykle poruszający. Trafia do wyobraźni nie tylko ludzi młodych, którzy nie myślą jeszcze o starości, ale i do ludzi w średnim wieku. Seniorów w naszym społeczeństwie jest coraz więcej – już teraz 9 mln Polaków ma powyżej 60 lat. W ciągu nadchodzącej dekady już co trzeci obywatel kraju będzie w wieku senioralnym. Stąd też zapotrzebowanie na kampanie społeczno-informacyjne, które mają przybliżyć sylwetkę starszego człowieka i uwrażliwić nas na jego potrzeby.

W ramach projektu Zrozumieć Starość prowadzony jest serwis edukacyjny, na którym porady i wskazówki znajdą także opiekunowie i bliscy zależnych lub częściowo zależnych osób starszych. Ponadto dzięki wydarzeniom z udziałem osób publicznych akcja będzie docierać do szerokiego grona osób. Fundacja wraz ze współorganizatorem Promedica24 przygotowała również specjalny kombinezon geriatryczny, który pozwoli odczuć starość również pod względem fizycznym. Skafander może dodać nawet 40 lat, przez co będziemy w stanie choć odrobinę zrozumieć, co na co dzień odczuwa senior.

Comments

comments

0
Komentarze
Sonda

Czy należysz do lokalnego Klubu Seniora??

Loading ... Loading ...